Teaching Staff

Teaching Staff

Program Leaders 2021-22

Ms. D. Austin-O’Hare

Program Leader Literacy, Social Sciences, and Indigenous Studies and Student Success Teacher

[email protected]

Ms. H. Boychuk

Program Leader Mathematics, Numeracy and Business

[email protected]

Ms. J. Branconnier

Program Leader English and Languages

[email protected]

Mr. M. Cootes

Program Leader SHAL and Art

[email protected]

Mr. S. Jacques

Program Leader Sport and Physical Education, SHSM Lead Sport

[email protected]

Mr. L. Gorman

Program Leader Science & Technological Studies

[email protected]

Ms. M. Laporte

Program Leader Special Education

[email protected]

Ms. L. Nelson

Program Leader Special Education

[email protected]

Ms. S. Withers

Program Leader Student Services & Co-op, Guidance surnames A-K + all SHAL students

[email protected]

Secondary Teaching Staff 2021-22

Ms. T. Aloisi-Raskevicius

Special Education Teacher

[email protected]

Ms. A. Asunmaa

Special Education Teacher

[email protected]

Mr. P. Bellmore

English Teacher

[email protected]

Mr. J. Black

Construction Technology Teacher

[email protected]

Ms. L. Bozzato

Business, Business SHSM Lead and French

[email protected]

Mr. R. Branconnier

Math, Physics, Engineering and Robotics Teacher

[email protected]

Ms. C. Carriere

Credit Recovery Teacher

[email protected]

Ms. A. Chapman

English and Social Science Teacher

[email protected]

Ms. M. Chute

Math and Science Teacher

[email protected]

Ms. R. Coulas

Special Education Teacher

[email protected]

Mr. K. Craftchick

Math and Science Teacher

[email protected]

Mr. M. Derks

Physical Education and Special Education Teacher

[email protected]

Mr. B. Dougan

Social Science Teacher

[email protected]

Ms. C. Edwards

English and Literacy Teacher

[email protected]

Ms. L. Esau

Science Teacher and SHSM Lead Environmental Science

[email protected]

Ms. J. Forsyth-Parise

English Teacher

[email protected]

Ms. A. Fraser

Dramatic Arts, Drama Production and Photography Teacher

[email protected]

Ms. J. Frizell

Special Education Teacher

[email protected]

Ms. R. Gauthier

Co-operative Education Teacher

[email protected]

Mr. R. Gorzynski

Outdoor Education Teacher

[email protected]

Mr. B. Hodgins

Art and English Teacher

[email protected]

Ms. C. Hogan

Social Sciences and Food Studies Teacher

[email protected]

Ms. G. Janeczek

French Teacher

[email protected]

Ms. S. Jones

Science and Yoga Teacher

[email protected]

Ms. A. McKenzie

English Teacher

[email protected]

Ms. S. Monette

Modern Languages Teacher

[email protected]

Ms. J. Moyle

Math Teacher

[email protected]

Mr. C. Neale

Transportation Teacher

[email protected]

Mr. J. Nesseth

Mathematics Teacher

[email protected]

Mr. J. Oliver

Special Education

[email protected]

Ms. K. Passi

Physical Education and Science Teacher

[email protected]

Mr. L. Patrie

Math Teacher

[email protected]

Ms. J. Romero

Languages Teacher

[email protected]

Mr. V. Sakellaris

Physical Education, Special Education, Social Science Teacher

[email protected]

Ms. M. Shaw

Special Education Teacher

[email protected]

Ms. M. Sanderson

Instrumental Music, Guitar, and Concert Band Teacher

[email protected]

Ms. Th. Sintic

Co-operative Education Teacher

[email protected]

Mr. T. Sintic

Special Education Teacher

[email protected]

Ms. L. Stringer

Indigenous Studies and English Teacher

[email protected]

Ms. C. Yantha

Social Science and Vocal Music Teacher

[email protected]

Mr. C. Felber

Math and Science Teacher

[email protected]

Ms. R. Goodier

Science and Special Education Teacher

[email protected]

Elementary Teaching Staff 2020-21

Mr. B. Bouzane

Grade 7

[email protected]

Mme K. Cote

Grade 7 French Immersion

[email protected]

Mr. B. Dobson

Grade 8

[email protected]

Mr. J. Eady

Grade 8

[email protected]

Mr. J. Evans

Grade 7

[email protected]

Ms. K. Farrell-Menard

Resource SST Grade 7 & 8

[email protected]

Mr. J. McKnight

Grade 7

[email protected]

Mme N. Paradis

Grade 8 French Immersion

[email protected]

Mr. J. Paul

Grade 7

[email protected]

Mr. R. Risto

Grade 8

[email protected]

Mr. M. Rybiak

Core French Grade 7 & 8

[email protected]

Mr. A. Scinto

Grade 7 & 8

[email protected]

Ms. C. Valiaho

Grade 7 & 8 French Immersion

[email protected]

Ms. C. MacKenzie

Special Education Teacher

[email protected]

Ms. S. Pretty

Indigenous Education Teacher

[email protected]

Ms. K. Harmon Emrich

Special Education Teacher

[email protected]

Ms. J. Clark

Special Education Teacher

[email protected]

Ms. S. Borota

Special Education Teacher

Ms. K. Zambelli

Special Education Teacher